Schludne, minimalistyczne ogrody w stylu orientalnym lub skandynawskim to bez wątpienia największy krzyk mody ostatnich lat. Proste aranżacje cieszą się wielką popularnością ze względu na łatwą pielęgnację i prostą uprawę roślin. Chętnie wybiera się krzewy i drzewa, które zachwycają swoim kolorem przez cały rok. Jeśli chodzi o rośliny zimozielone jakie rośliny wyglądają pięknie także zimą, z pewnością sprawdzi się jałowiec chiński – piękny, oryginalny krzew o soczystej barwie i ciekawej formie.
Jałowiec chiński – charakterystyka
Jałowiec chiński to piękny, rozłożysty krzew, który po kilkunastu latach może osiągać wysokość nawet do 20m. Uprawiany jest zarówno w dużych ogrodach jako soliter, jak i w mniejszych ogródkach po przycięciu. Świetnie nadaje się do formowania, a jego gęsta struktura umożliwia wykorzystywanie go jako naturalny żywopłot. Zimozielone igły jałowca wydzielają wspaniały, intensywny zapach. Jego największą ozdobą są łuskowate igły, które z czasem przyjmują srebrzysto-zieloną barwę.
Jałowiec chiński – uprawa i wymagania
Jałowiec chiński to roślina wyjątkowo odporna. Dobrze znosi zarówno niskie temperatury i opady śniegu, jak i okresowe susze. Można go sadzić niemal w każdych warunkach: nie wymaga gleby przesadnie żyznej i urodzajnej. Jałowce nie przepadają za zbyt dużą wilgocią, dlatego lepiej rosną na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu i na podłożu stosunkowo przepuszczalnym, w którym nie dochodzi do zastojów wody. Jałowiec chiński nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi przycinanie i formowanie, dzięki czemu można z niego tworzyć wspaniałe kompozycje, jak i przycinać do wybranej wysokości.
Jałowce chińskie świetnie sprawdzą się w minimalistycznych kompozycjach skandynawskich i nowoczesnych. Stanowią wspaniałą ozdobę ogrodów naturalistycznych i leśnych, a także orientalnych i japońskich. Można je sadzić w pobliżu murków i ogrodzeń, poradzą sobie także w niedalekiej odległości od sztucznych ogrodowych zbiorników z wodą.