Jakie odpady można zutylizować z pomocą rozdrabniaczy?

Współczesne rozdrabniacze do odpadów to maszyny solidne i wytrzymałe, radzące sobie z większością materiałów. Niektóre z nich to urządzenia mobilne, które można wykorzystywać bezpośrednio na miejscu powstawania odpadów. Z poniższego artykułu dowiesz się, co najczęściej utylizuje się przy pomocy tych maszyn i czemu służy ten proces.

Rozdrabnianie odpadów komunalnych jest bardzo ważnym etapem w procesach utylizacji i recyklingu większości materiałów. Pozwala nie tylko zmniejszyć objętość odpadów, ale także zwiększyć ich powierzchnię, dzięki czemu stają się bardziej podatne na działanie czynników wykorzystywanych w dalszych procesach obróbki. Rozdrabnianie jest zwykle pierwszym etapem przetwarzania materiałów takich jak papier czy plastik, jednak nawet w przypadku odpadów, których nie można ponownie wykorzystać, ma ogromne znaczenie. Zastosowanie mobilnych rozdrabniaczy wstępnych pozwala na zmniejszenie ich objętości już na miejscu, dzięki czemu łatwiej jest je składować i magazynować. Kolejne etapy rozdrabniania pozwalają na uzyskanie drobnej mieszaniny, która szybciej ulega działaniu substancji chemicznych i naturalnej biodegradacji.

Jakie materiały nadają się do rozdrabniania?  

Rozdrabnianiu można poddać wszystkie zmieszane odpady komunalne, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Współczesne maszyny radzą sobie również z materiałami twardymi jak drewno, grube tworzywa sztuczne, a nawet metale. Stosuje się je do rozdrabniania nie tylko drobnych przedmiotów pochodzących z gospodarstw domowych, czyli na przykład opakowań, zabrudzonej tektury, ale także złomu, lodówek, opon – opowiada specjalista z firmy zajmującej się rozdrabnianiem odpadów Hamado Recykling.

Poszczególne urządzenia różnią się mocą silnika, wielkością, wagą oraz przeznaczeniem. Najczęściej zbudowane są z solidnych wałów, zgniatających odpady oraz noży, które tną materiał na drobne kawałki. Noże mają zwykle 10 lub 20 mm, jednak do twardych materiałów stosuje się noże o długości 40, 50, a nawet 80 mm. Szczególnie mocnymi i wydajnymi maszynami są rozdrabniacze wolnoobrotowe dwuwałowe, które nadają się do przerabiania twardych materiałów metalowych i plastikowych o dużych gabarytach. W zależności od potrzeb możliwe jest dostosowanie wielkości frakcji rozdrabnianego materiału.