Jakie elementy można odzyskać w procesie złomowania auta?

Przeznaczony na złom pojazd jeździć już nie będzie, ale jego podzespoły lub materiały, z których zostały wykonane, można wykorzystać. To opłacalne i uzasadnione z punktu widzenia ekologii. Sprawdź, jakie elementy można odzyskać w procesie złomowania auta.

Czy wiele elementów auta opłaca się wymontować przed złomowaniem?

Właściciele złomowanych samochodów starają się czasem wymontować z nich jak najwięcej elementów zapominając, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pojazd oddawany na złom musi być kompletny. Znaczy to, że powinien zachować minimum 90% pierwotnej masy wpisanej do dowodu rejestracyjnego. W przypadku większego ubytku, pobierana jest opłata od każdego brakującego kilograma. Jeśli chcielibyśmy zmieścić się w tak określonym limicie, możemy zdemontować tylko elementy lekkie, wykonane z plastiku, gumy czy tworzyw sztucznych. Jeżeli już warto się o to pokusić, to tylko w przypadku pojazdów nowych, oddawanych do kasacji ze względu na szkodę całkowitą.

Jak przebiega odzyskiwanie części w punkcie złomowania aut?

Oddanie auta na złom może być wygodne i opłacalne dla właściciela. Profesjonalne złomowanie pojazdu w punkcie, takim jak np. Autozłom24h w Bielsku-Białej pozwala na szybkie zutylizowanie auta oraz uzyskanie za to godziwych pieniędzy. Pracownicy punktu najpierw usuwają elementy niebezpieczne, w tym akumulatory, poduszki powietrzne i płyny – oleje, płyn hamulcowy, czynnik klimatyzacji. Z tej grupy tylko baterie – o ile nie są wyeksploatowane – nadają się do wykorzystania. Również klosze i obudowy lamp, panele sterowania nawiewami i klimatyzacją oraz zegary, katalizatory, elementy karoserii czy szyby, można po zweryfikowaniu sprawności zaoferować, jako części zamienne. Szczególnie dużą wartość mają katalizatory ze względu na zawartość metali szlachetnych – platyny czy palladu.

Ze złomowanych aut odzyskiwane są takie surowce, jak:

  • stal – z silnika, ramy, karoserii,
  • aluminium – z chłodnic i elementów konstrukcyjnych,
  • miedź – z okablowania i przewodów,
  • platyna z katalizatora,
  • plastiki – z karoserii i wnętrza,
  • szkło – z szyb i lamp.

Podsumowując, można stwierdzić, że złomowanie samochodu w uprawnionym do tego punkcie może być dla właściciela okazją do zarobku, a także przysłuży się klientom zainteresowanym pochodzącymi z niego częściami zamiennymi.