Kuna na poddaszu – co robić?

Kuna domowa to drapieżnik o długości ciała 45-53 cm oraz niewielkiej masie ciała do 1,5 kg. Żyje średnio od 8 do 10 lat i występuje w całej Europie.

Są dwa rodzaje kun: kuna domowa i kuna leśna. Różnią się kolorem plamy na piersi. Kuna domowa ma białą, a leśna żółtą.

Kuny żywią się ptakami, ich jajami, żabami, owadami, a także owocami. W gospodarstwach polują na szczury i myszy, ale potrafią również wyrządzić szkody wśród drobiu.

Kiedy zbliżają się chłodniejsze dni, kuny szukają ciepłego schronienia zarówno dla siebie, jak i dla swoich maluchów. W nowej kryjówce przechowują również zapasy żywności. Dlatego najczęściej wybierają ocieplone wełną mineralną dachy naszych domów.

Najczęściej domownicy nie mają pojęcia o nowym lokatorze, orientują się w momencie zauważenia szkód lub pozostawionych odchodów, których zapach jest intensywny i nieprzyjemny. To zwierzę, które jest najbardziej aktywne nocą.

Te małe, inteligentne zwierzęta są niezwykle zwinne, potrafią wspinać się po elewacji budynku. Dodatkowo ich rozmiary pozwalają im wcisnąć się przez najmniejszą szczelinę czy otwór w domu. Wystarczy, że w naszym domu będzie nieszczelna izolacja lub jakaś dziura w podbitce dachowej i mamy już nowego lokatora z rodziną.

Co robić kiedy wytropimy kunę na poddaszu?

  1. Skutecznym sposobem będzie wymiana wełny mineralnej na piankę izolacyjną lub celulozę. Zawarte w niej sole boru powodują u kun podrażnienia błon śluzowych i unikają z nią kontaktu.
  2. Zaopatrzyć się w urządzenia odstraszające, które potrafią zmusić zwierzęta do opuszczenia naszego domu. Emitują one ultradźwięki (niesłyszalne dla ludzi) lub dźwięki odstraszające, np. udające inne zwierzęta. Pamiętajmy jednak o tym, że dźwięki te będą również działały na naszych pupilów – kotów czy psów.
  3. Środki zapachowe to kolejny sposób na pozbycie się dzikich lokatorów. Mogą to być różnego rodzaju płyny czy aerozole, które są nieprzyjemne dla gryzoni.
  4. Żywołapka to tzw. specjalna klatka, która po wejściu drapieżnika sama się zamyka i uniemożliwia wydostanie się zwierzęcia na zewnątrz. Pamiętajmy, że kuny są pod ochroną czyli musimy je wywieźć do lasu.
  5. Elektryczny pastuch to sprzęt, który montuje się wzdłuż dachu przy rynnach. Prąd o niewielkim napięciu skutecznie odstraszy zwierzę, ale drapieżnik może szukać innego sposobu na zamieszkanie z nami.
  6. Skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam pozbyć się nieproszonych gości oraz zabezpieczą nasze gospodarstwo domowe przed tymi drapieżnikami.

To kilka sposobów na pozbycie się nieproszonego lokatora.

Pojawienie się kuny może doprowadzić do poważnych strat. W związku z tym, że są one niezwykle inteligentne i zwinne, lepiej jest zapobiegać takim wizytom, aniżeli próbować wypłoszyć zwierzę. Naturalnymi wrogami kun są wilki, lisy oraz borsuki.

Istotnym jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń w naszym domu poprzez zabezpieczenie rynien, okien dachowych, otworów wentylacyjnych, montaż grzebieni lub kolców przy rynnach. Ważnym jest systematyczne kontrolowanie stanu naszego dachu, szczególnie przez zbliżającą się zimą.