Jak uzupełnić niedobór witaminy pp

Witamina pp jest jedną z witamin grupy b. Bardziej znana nazwa, która używana jest zamiennie to niacyna lub witamina b3. Pełni ona bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wspiera go między innymi stymulując prawidłową pracę mózgu. Dba o układ nerwowy oraz hormonalny. Przyczynia się też do właściwego stężenia glukozy i cholesterolu we krwi. Uważa się, że może nawet zwiększyć nasz poziom pewności siebie.

Naturalne źródła witaminy pp

Witamina pp występowanie. Wybór produktów bogatych w niacynę jest duży. Począwszy od dobrze znanej na naszym stole piersi z kurczaka, po ziemniaki i ryż. Dobrym wyborem będą również produkty zbożowe takie jak kasza gryczana i jęczmienna. Z warzyw sprawdzi się szpinak, brokuły i białą fasolę. Jako przekąskę poleca się orzeszki ziemne, banany, kiwi oraz morele.

Dla kogo suplementacja

Poprzez zmianę diety w łatwy sposób możemy zadbać o prawidłowe stężenie niacyny we krwi. O suplementacji powinny pomyśleć szczególnie osoby starsze jaki te cierpiące na choroby przewlekłe. Jeśli mamy problemy z jelitami lub wchłanianiem również warto rozważyć taką opcję.

Groźny niedobór

Niedobór niacyny może prowadzić bowiem do pogorszenia naszych zdolności psychicznych. Możemy cierpieć z tego powodu na znużenie, problemy z koncentracją i odczuwać zmęczenie. Wraz ze spadkiem witaminy pp pogarsza się wygląd naszej skóry. Jest ona zaczerwieniona i wykazuje się większą skłonnością do trądziku. Witamina pp odpowiada również za prawidłowy stan błon śluzowych.